BMI stupně

BMI stupně

Výpočet BMI může být pro někoho opravdu složitý, zvláště když se v něm vůbec neorientuje. BMI se nejčastěji používá v souvislosti s anorektičkami, protože ty mají velmi nízké BMI, nebo naopak s obézními lidmi, kteří mají velmi vysoké BMI (Body Mass Index). A pokud má člověk velmi nízké nebo naopak velmi vysoké BMI, je to extrém a opravdu životu nebezpečné – jak anorexie, tak obezita. V dnešním článku si rozebereme BMI podrobněji.

Začneme tedy od toho jednoho nejhoršího extrému.

mandle a ořehy

BMI menší 16,5 nebo rovná se 16, 5 = toto BMI už značí těžkou podvýživu, je to tedy jeden z těch extrémů, který jsem předtím zmiňovala. Většinou už je to v tak hrozném stavu, že hrozí i smrt (a to si nedělám legraci). Člověk je pohublý a ve většině případů jsou to právě takhle vyhublé anorektičky.

Podváha – BMI 16, 5 – 18, 5

Toto je podváha, takže se to dá ještě spravit, i když to hlásí červenou kontrolku, že je něco špatně. Není to ale ještě úplný extrém a ve většině případů se s tím něco dá dělat (tedy, pokud člověk nepokračuje s nebezpečným hubnutím).

Ideální zdravá váha – BMI 18, 5 – 25

Toto BMI značí ideální váhu, takže pokud máte BMI (Body Mass Index) spočítaný a máte od 18, 5 – 25, je to opravdu skvělé. Ideální zdravá váha je tou nejlepší možnou variantou.

Nadváha – BMI 25 – 30

Tady se dá mluvit o nadváze, která ale není zas až tak vážná. Dá se spravit třeba dostatkem pohybu a vyváženou stravou.

maliny z mrazáku

Obezita prvního stupně

Tady už to bohužel pokročilo dál a zvyšuje se BMI, ale pořád se vaše situace dá řešit.

Obezita druhého stupně

Tady už je to těžší s tím, aby se tělo srovnalo. Je potřeba svůj problém řešit a to ideálně hned.

Obezita třetího stupně

Bohužel, toto je ten přesný opačný extrém anorexie, o kterém jsem mluvila. Tito lidé mají často více než sto třicet kilogramů a bohužel, i u tohoto extrému hrozí smrt, ač by tomu mnozí nevěřili.