Kde bychom bez techniky byli?

Kde bychom bez techniky byli?

Když se porozhlédneme kolem sebe, například po svém bytě, pracovišti nebo tak, snadno zjistíme skutečnost, že se neobejdeme bez různé techniky. Technika nás obklopuje, někoho míň a někoho víc, a nikdo už se bez ní úplně neobejde. Jak by přece někdo z nás vařil, kdyby neměl plotnu nebo aspoň vařič, varnou konvici nebo mikrovlnku? Což je technika. Jak bychom doma mixovali, luxovali, prali, žehlili nebo dělali něco jiného, kdyby nám k tomu scházela příslušná technika? Jak by se nám dařilo pracovat v továrnách nebo dílnách, kdyby tam nebyla nutná technika, tedy stroje, přístroje, ale k tomu klidně i nějaká vozidla? A jak bychom se bez vozidel dostávali z jednoho místa na jiné? A i vozidla jsou přece technika.

focení foťákem

A tím ještě vůbec nekončíme. Jak by se nám asi dařilo nakupovat, kdyby v obchodech nebyly mrazáky, chladicí boxy a pokladny, a kolik by toho zákazníci rozkradli, kdyby tam nebyly třeba bezpečnostní rámy! Jak by se cestovalo o dovolené, kdyby nebyly zázraky techniky jako letadla, autobusy, vlaky?

A technika je i na spoustě jiných míst. Skoro všude, kde si to jenom umíme představit. Pracuje na polích i loukách, informuje nás v podobě počítačů, televizí nebo rádií, dává nám peníze v podobě bankomatů a zase nám je třeba bere, pokud jde o různé automaty. A takových příkladů bychom si ještě mohli uvést spoustu.

dron ve vzduchu

Takže je technika důležitá. Nemůžeme bez ní být. A tak si jí kupujeme. Někdy docela obyčejnou, někdy drahou, někdy značkovou a někdy třeba i skoro neznámého původu. Aby nám usnadnila práci nebo dokonce aby udělala něco za nás lidi.

A k tomu tady technika taky je. Všechna má svůj účel, kvůli kterému si jí pořizujeme. Kdyby byla zbytečná, nikdo by ji přece nechtěl. A kupujeme si jí tolik, že je naše doba přímo přetechnizovaná. Ale to nám často nevadí. Protože hlavní je to, že se máme dobře. A v tom nám technika pomáhá.