Turistika jako tradiční způsob pohybu

Turistika jako tradiční způsob pohybu

O tom, že naše tělo pohyb potřebuje, není pochyb. Jen málokdo z nás mu ho ovšem dopřává v adekvátní míře. Náš život se stal více či méně komfortním. Přepravujeme se autem či hromadnou dopravou, vedeme sedavý způsob života a na své zdraví nebereme příliš ohledy. To má za následek narůstající procento civilizačních chorob, které se staly doménou 21. století. Přitom pohyb nemusí být založen jen na hodinách dřiny v posilovně, jak je teď u velké skupiny lidí zvykem. Vyrazit můžete i na zajímavou procházku, která účelu poslouží stejně dobře. V posledních letech zájem o turistiku neustále roste a určitě se zalíbí i vám.

Muž s batohem

Nepodceňujte náročnost terénu!
Turistické trasy jsou rozděleny dle určité náročnosti. Pokud s turistikou začínáte, případně nemáte nejlepší fyzickou kondici, doporučuje se začínat pozvolna. I v horách je možné narazit na nenáročné trasy, které vás zavedou k zajímavým místům. Důraz klaďte i na správné turistické vybavení. Základem jsou samozřejmě turistické či trekové boty, které oproti klasické obuvi mají větší vzorek a usnadní pohyb v náročnějším terénu. V obyčejných teniskách, potažmo sandálech raději na turistický výšlap rovnou zapomeňte! Zvláště v nepříznivých podzimních a zimních podmínkách byste neměli své tělo zbytečně přetěžovat.

Turistická obuv

Oblečení do hor
Nejenom turistická obuv, ale i správné oblečení jsou klíčem k úspěšnému zvládnutí turistické trasy. Pokud vyrážíte na túru v nepříliš ideálních podmínkách, je dobré se náležitě připravit. Obecné pravidlo udává, že byste se měli obléknout do teploty přibližně o 10°C nižší. Základem je funkční vrstva oblečení, která spolehlivě odvádí pot z těla. Na ní by mělo přijít termoprádlo, které udrží tělo v teple. Poslední vrstva by měla chránit před deštěm či silnějším větrem. Nezapomínejte ani na pokrývku hlavy či teplé rukavice.