Peníze ve stáří

Peníze ve stáří

Možná často přemýšlíte nad tím, jak se asi finančně budete mít ve stáří. Budete si moci dovolit vše to, co chcete? Myslíte si, že se o vás stát opravdu postará? Je pravda, že si člověk musí šetřit peníze na poklidné dožití?

pokladnička v dlaních 

Máme si spořit?

Ruku na srdce a přemýšlejme, jestli se o nás stát dokáže dostatečně postarat, pokud již budeme v důchodu? Podívejte se na dnešní důchodce. Dle mého názoru rozhodně dost peněz nemají, a proto se potom musejí soustředit na další práci. Slýchám kolem sebe často, že člověk už v mládí má myslet na svoje stáří. S tímto názorem naprosto souhlasím. Je dobré si odkládat již v mládí finance, aby se člověk jednou mohl mít dobře. Ano, existuje jeden pádný argument, že to nemá smysl. Hodně lidí oponuje tím, že se důchodu stejně ani nedožije. Tento důvod je ale nerelevantní. Nikdo z nás nemůže vědět, jak zde dlouho budeme. Nelze s tímto kalkulovat, ale peníze je potřeba si odkládat. Rozhodně k tomu nebuďte lhostejní a alespoň nějakou částku si odkládejte. Můžete využít spořících účtů, ale také investic, kde máte jistotu, že finance nemáte hned po ruce a neutratíte je. Variantou je také ukládat si peníze doma, ale to není zrovna dobré řešení. Rozhodně se na stáří připravujte.

tvář seniora 

Každý se chce přece mít ve stáří dobře a užívat si zaslouženého odpočinku. Spoléhat se v tomto případě na stát není ideální. Již dnes vidíte, jak je to s důchody a podporou ze strany státu. Navíc, pokud budete mít vlastní prostředky, můžete klidně cestovat a dopřávat si pohodu. Životní náklady se nebudou snižovat a peníze budeme potřebovat stále. Možná ve starším věku ještě více, protože budeme mít nějaké svoje potřeby, můžeme mít zdravotní problémy a všechno se začne nabalovat. Je třeba se na to připravit. Věřte těm, kteří to již zažívají a poslouchejte, co říkají. I ve stáří budeme potřebovat jíst a pít, budeme se chtít bavit, proto šetřete, dokud máte z čeho. Nebojte si nechat poradit i od nezávislého finančního poradce. Dokáže vám totiž pomoci s výběrem ideálního investičního portfolia, aby se vám peníze alespoň nějak hodnotily.