Stále se vám stále plnit novoroční předsevzetí? Udělejte si revizi.

Stále se vám stále plnit novoroční předsevzetí? Udělejte si revizi.

Novoroční předsevzetí jsou velmi ošemetná záležitost. Jsou tací, kteří je nemají rádi, protože je to příliš velký závazek a příliš mnoho úkolů, u kterých si ne vždy jsou jistí, že je dokáží provést. Naopak jsou jedinci, kteří se pouze díky této motivační technice přimějí k nějakým výkonům a výsledkům.

kontrolní seznam

Tento typ „plánů“ se může týkat čehokoli. Můžete si naplánovat, že začnete dělat něco úplně nového, o čem jste zatím jen mluvili, že se zlepšíte v něčem, co vám dosud nešlo, anebo že přestanete s činnostmi, které vás (nebo vaše okolí) štvou.

Stalo se vám, že jste 1. ledna popsali celý papír těmito úkoly a plány, a nyní když ho vidíte, dělá se vám zle? Patříte k těm, kteří si první den v roce předsevzali až příliš, a teď máte výčitky svědomí z toho, že věci nejdou podle plánu? Nepanikařte. Nejedná se o to, že byste selhali. Možná to chce jen věci přehodnotit a udělat si novou strategii.

Zde je několik jednoduchých tipů, jak s tímto seznamem naložit:

· Uklidněte se!

Jsme jenom lidé. Je naprosto normální, že si naplánujete věci, které po určité době stále zůstávají ve fázi plánu. Buďte na sebe hodní a nenadávejte si za to, že jste ve slepé uličce.
okousaná tužka

· Vezměte seznam a znovu promyslete všechna svá předsevzetí!

Jděte krok po kroku a ta místa, kde neproběhla dosud žádná akce, od počátku přehodnoťte – ve smyslu, do jaké míry je reálné tyto věci splnit. Možná jste si jen ukousli moc velký krajíc a v průběhu času jste zjistili, že některé z nich ani nechcete. I to se stává.

· Rozfázujte si jednotlivé úkoly!

Žádný učený z nebe nespadl. Pokud se ve vašem „to do listu“ vyskytují věty typu „Zhubnout 10 kilo“, je vysoká pravděpodobnost, že tento úkol opravdu nesplníte za týden – pokud nejste blázen a nechcete hazardovat se zdravím. Zkuste tuto větu vzít a rozložit ji na více kroků, tím pádem celou tuto činnost výrazně zjednodušíte a bude se vám lépe plnit. Např. můžete místo toho napsat:


1) Vypustit z jídelníčku sladkosti a smažená jídla.


2) Každý den si dát alespoň jeden kousek ovoce a jeden kousek zeleniny.


3) Dodržovat pitný režim.


4) Více se hýbat a cvičit.


5) Nepřejídat se.

Původní krkolomná změna v životě se vám už potom nebude jevit tak děsivá, jako na začátku. Takto můžete postupovat se všemi položkami a dosáhnete tak mnohem lepších výsledků na své cestě.

· Nevzdávejte to!

Není od věci si čas od času seznam pročíst a provést všechny zmíněné kroky. Znovu si promyslet jednotlivá předsevzetí, zredukovat se nebo případně jinak upravit a začít od začátku.