Běhání v zimě i mrazu

Běhání v zimě i mrazu

Na první pohled by se mohlo zdát, že zima a běhání zkrátka nejdou vůbec dohromady. Ráno je tma, večer je tma a jen málokdo se odváží v takový nečas vyjít ven, natož vůbec vyběhnout. Jan Werich jednou řekl spásnou větu, která se jistě vryla do mysli každému z nás: „Kdo chce, hledá způsob, kdo nechce, hledá důvod“. Až později si možná uvědomil, jak pravdivé jeho rčení bylo. Obecné pravidlo, které se dá aplikovat téměř na cokoliv, a nikdy mu nebudeme moci nic vytknout.

běh v zimě

Ačkoliv by se mohlo zdát, že zima na běhání není uzpůsobena, opak je pravdou. Věděli jste, že tělo dosahuje nejlepších fyzických výkonů kolem 7°C a takového počasí se v létě, kdy chodí většina lidí běhat, jen stěží dočkáme. Většina běžců to dobře ví a dokonce vámi potvrdí, že běh v zimě, se s tím v létě nedá srovnávat.

běžící dívka

Při výběru vhodného oblečení je zapotřebí vzít v potaz řadu proměnných. Každý má jinou tělesnou dispozici, jinak se potí, reaguje na teplo i chlad a zvládá uběhnout různé vzdálenosti. Přece bychom ale našli pár obecných rad, které jsou pro všechny běžce stejné bez ohledu na jejich tělesnou dispozici nebo kondici.

  • Než se rozhodnete skutečně převléknout do běžeckého oblečení, zkrátka na pár minut vylezte ven. Vaše tělo si udělá samo představu o tom, jak teple je potřeba se obléknout.
  • Vždy se oblékněte tak, abyste v prvních minutách venku pociťovali menší chlad, který po prvních minutách běhu odezní.

I v nízkých teplotách, které se blíží bodu mrazu, stačí jen dvě, případně tři vrstvy oblečení, které spolehlivě při běhu zahřejí. Funkční vrstva, která bude odvádět pot od těla je základ, navrch pak postačí sportovní bunda, která bude běžce chránit před větrem. Důležité jsou však kvalitní ponožky, rukavice a čepice craft, která zamezí úniku tepla z těla. Funkční oblečení se vybrání z umělých nebo přírodních materiálů, jedná se sice o větší investice, která se však vzápětí několikanásobně vrátí.