Děti online

Děti online


Pravidlo první: mluvte s dětmi
Zakazovat dětem v dnešní době přístup na internet je nesmysl. Už i malí žáci si na webu hledají informace do školy, komunikují mezi sebou a dělají milion dalších věcí. Jak se tedy ujistit, že jsou vaše ratolesti ve virtuálním světě v bezpečí? Základem je upřímná a otevřená komunikace na obou stranách. Povídejte si o tom, že ne všechno na internetu je pravda, a naučte je, jak nepravdivé informace rozeznat. Vysvětlete malým uživatelům, že někdy na internetu uvidí věci, kterým nebudou rozumět, nebo kterých se budou bát. Domluvte se, že pokud se jim něco takového stane, musí za vámi okamžitě přijít
malý kluk 
Pravidlo druhé: na internetu můžeš být kdokoli
Při rozhovoru s dětmi věnujte speciální pozornost virtuálním „přátelům“. Nejlepší je názorná ukázka. Zkuste si s dětmi společně vytvořit falešný internetový profil, čím neuvěřitelnější, tím lepší. Vymyslete jméno, zájmy, a z fotobanky stáhněte fotku. Vaši potomci uvidí, jak snadné je se na internetu vydávat za někoho jiného. Než je pustíte na net, poučte je, že by nikdy nikomu, koho osobně neznají, neměly dávat své celé jméno, adresu, email nebo telefon. Vycvičte je také v tom, aby na chatech nesdělovaly žádné bližší informace o svých nebo vašich plánech a zvycích, zejména pak ne takové, ze kterých bude jasné, že budou někde samy či že váš domov bude delší dobu prázdný.
 tlusté batole
Viry  
Na internetu se to, bohužel, jen hemží viry, scamy a dalšími překvapeními. Dohodněte se proto s dětmi, že nebudou stahovat neznámé soubory ani odpovídat na podezřelé emaily. Pokud si sami jisti, jak nebezpečí poznat, poučte se spolu s dětmi. Jděte spolu na web, a prozkoumejte, co se skrývá pod pojmy jako spam, malware, virus nebo scam. Ujistěte se také, že dětský počítač i telefon jsou dostatečně chráněny, a nezapomeňte ochranu pravidelně aktualizovat.                   
 dívka s tabletem
Internet je většinou neškodná zábava, a při dodržení základních pravidel není důvod se dětí na síti obávat.